Líbí se Vám tento článek? Abychom mohli podobné články tvořit, potřebujeme Vaši podporu. 

Pokud se Vám líbí naše práce, můžete se stát našimi patrony a podpořit naší práci 

 Patronem se můžete stát už za pár korun na https://www.patreon.com/totzi a získat tak i některé ze zajímavých benefitů. 

Patreon Featured

5 důvodů proč zatím stále zůstávám na Macbooku Pro 2015

5 let už je na notebook poměrně dlouhá doba a žádný z předchozích notebooků mi takhle dlouho použitelný nevydržel. Kromě mého Macbooku Pro 2015 13". Proč si ho pořád nechávám a neudělám upgrade? Tady je 5 hlavních důvodů.

Důvod č.1 - Pořád pracuje v pohodě

I přesto, že je to 5 let starý notebook a jde vlastně o jednu z nejnižších konfigurací, tak pořád pracuje velmi dobře a hlavně spolehlivě. Chybové okno jsem vlatně na MacOS ještě neviděl, takže ani nevím jak vypadá :) Ano, při některých lokálních úpravách v LR občas narazím na strop výkonu a pokud mám ve Photoshopu otevřeno víc jak 5 fotek tak to také není úplně ono, ale já stejně zvládám pracovat vždy jen na jedné fotce, tak nepotřebuju mít otevřeno 10 dalších :) Když nepočítám úpravy fotografií (což ale u fotografa jde jen těžko :-D) tak při běžné práci se Mac ani nezadýchá.

Důvod č.2 - Čtečka SD karet

No jasně, fotograf potřebuje čtečku SD karet a proto se hodí, když je čtečka integrovaná v notebooku. Not so fast gringo. Já používám primárně CF karty, takže stejně musím používat externí čtečku karet. Tak proč tady básním o SD slotu? Kvůli něčemu co se jmenuje "Transcend Apple JetDrive Lite 130". Co to je? Netrénovému pozorovateli se to může zdát jako SD karta a ona v podstatě je. Je ale uzpůsobená tomu, aby nevykukovala ze slotu. Takže hezky lícuje s hranou notebooku a vy ani nevíte, že jí tam máte. Takže je to takový interní externí harddisk :) Jasně, není to žádné ultrafast SSDčko, ale na odkládání neaktuálních projektů to bohatě stačí a nemusíte s sebou tahat externí disk a podobné záležitosti.

Důvod č.3 - MagSafe

Tady asi dostanu pořádnou sodu o tom, že to není žádný must have a že to stejně jde obejít výrobky třetích stran atd. No takhle. Viděl jsem spoustu recenzí jak výrobky třetích stran putovali do koše protože nefungovali jak mají a mít to přímo od výrobce je prostě fajn. Už ani nevím kolikrát jsem po tmě hledal kam kabel zapojit a kolikrát jsem si ho vytrhnul když jsem na něj šlápnul. Ale máte pravdu, asi bych bez toho dokázal žít. Ale mám pravdu i já, že mít ho je prostě fajne :)

Důvod č.4 - Nové modely

Nebudeme si nalhávat že modelové řady 2016, 2017 ani 2018 nebyly úplně OK. Některé z nich byly dokonce dost špatné. Ať už ses bavíme o problémech s motýlkovou klávesnicí, s bateriemi atd. nebo prostě o tom, že za takovou cenu nenabídli o mnoho více než moje stříbrná babička. Trochu v hledáčku mám modelovou řadu 2019, která jak se zdá, se poučila z předchozích chyb a jednak je levnější než předchozí modely, konečně nemá TouchBar jako příplatkovou výbavu (protože upřímně, kdo z vás by si za něj připlatil?) a výkonově se zdá, že je Macbook Pro 2019 ušitý přesně na moje potřeby. Ale dávám tomu ještě čas, až se novinka trochu ustálí a trhu. 

Důvod č.5 - Svítící logo na zádech

No jasně, naprosto zbytná věc, ale mě se to svítící logo prostě líbí :) 

Bonus:

Proč volím 13" modely? Není 13" na úpravu fotek málo? Důvody jsou 2. Cena a mobilita. Asi to není moc překvapivé :) Ano, 13 modely jsou levnější než 15 nebo teď 16 palcová novinka, ale především jsou menší. Pokud upravuju doma ve studiu tak mám notebook stejně připojený k externím monitorům, takže mě velikost displeje netrápí a hlavně s sebou Macbook všude tahám. Na focení na lokacích na teethering, na schůzky, na cesty. Všude. Tady je naopak menší rozměr výhodou. 

Bonus 2: 

Proč nejsou mezi 5 důvody porty? Vždyť se přeci celý internet bouří kvůli malému počtu portů. USB-C, kdo to kdy viděl? Upřímně, porty jsou úplně to poslední co mě zajímá. Mrzí mě absence čtečky karet kvůli výše zmíněnému, ale to je tak všechno. Klávesnici, myš i tracpad mám připojenou přes Bluetooth. Disky, externí monitory, reproduktory a další zařízení mám stejně svedené do HUBu, protože ani teď by se mi do všech portů nevešly, takže jediný rozdíl pro mě je ten, že si místo hubu pro USB 3 koupím hub na USB-C ... a redukci na HDMI, kdybych náhodou někde potřeboval připojit projektor, což se stane asi tak 2x za desetiletí :)

 

 ---

Podpořte tvůrce a staňte se patronem HF-STUDIO

-i pár drobných měsíčně nám pomáhá vytvářet pro vás tento obsah-

Become a Patron!

Free Joomla! template by L.THEME