Líbí se Vám tento článek? Abychom mohli podobné články tvořit, potřebujeme Vaši podporu. 

Pokud se Vám líbí naše práce, můžete se stát našimi patrony a podpořit naší práci 

 Patronem se můžete stát už za pár korun na https://www.patreon.com/totzi a získat tak i některé ze zajímavých benefitů. 

Patreon Featured

Originální vs. neoriginální příslušenství

Dilema staré jako lidstvo samo. Vyplatí se kupovat neoriginální příslušenství nebo člověk není tak bohatý, aby si mohl kupovat levné věci? Jak kdy :) Pojďmě se mrknout na naše zkušenosti ... 

Úvod

Na úvod je třeba říct, že tohle nebude článek o tom jestli věci z Číny jsou kvalitní nebo ne. Ani o tom, jestli objektiv za 1000 Kč může být stejně dobrý jako ten za 100 000 Kč. Tohle bude prostě a jednoduše článek o tom, jaké příslušenství se z různých důvodů vyplatí kupovat originální a u které bychom si dovolili koupit levnější variantu třetích stran.

Baterie do foťáku

Buďme upřímní. Když se člověk podívá na cenu originálních baterií, probleskne mu hlavou jestli jako opravdu. Originální baterie jsou prostě drahé, to je fakt. Jsou o tolik lepší, než ty neoriginální? Jsou kvalitnější, mají větší výdrž nebo jsou bezpečnější? Jako vždy na to není jednoduchá odpověď. V průběhu let jsem používal jak originální baterie, tak levné neoriginální tak i dražší neoriginální. Výsledek? Nekupujte si velmi levné baterie z Aliexpressu. Baterie budou chvíli fungovat. Některé z nich nepůjdou ve foťáku registrovat, některé nebudou ukazovat svoji zbývající kapacitu, některé nepůjdou nabít, některé se nafouknou. Téměř všechny ale po nějakém čase (6-12 měsíců) prostě přestanou fungovat. Protože na Aliexpressu je na každý tip foťáku baterií přehršel, spíš doporučuji poohlédnout se v nějakém českém eshopu po jiných neoriginálních bateriích. Docela se nám osvědčila značka Patona. A samozřejmě pokud úplně nemusíte řešit rozpočet, kupujte originály. 

Battery gripy

Ceny originálních battery gripů rostou s cenou fotoaparátu. Ale třeba originální battery grip na Canon 5D mkIV stojí tolik co zrcadlovka pro začátečníky. To mi u věci, kterou používám jen kvůli vertikálnímu úchopu přijde docela dost, takže jsem s vyjímkou Canon 450D nikdy neměl oroginální battery grip. Používám gripy od Meike a Pixelu a víte co se stalo? Vůbec nic. Fungují už léta dobře a spolehlivě. Možná se trochu rychleji ošoupává guma na gripu. S tím dokážu žít. Takže tady jednoznačně doporučuji.

Tužkové baterie do blesků a příslušenství

Tady v podstatě existuje jen jedna správná odpověď. Nekupujte levné dobíjecí baterky. Ušetříte pár korun a budete se jen trápit. Numero uno in Italia ve světě dobíjecích baterií do blesku jsou baterie "Eneloop". S těmi prostě nešlápnete vedle. Osobně jiné nepoužívám. Kdysi jsem používal nějaké levné čínské no-name a nic horšího jsem v životě nezažil. Standa Petera mě přivedl ještě na jednu zajímavou věc. Znáte IKEA? Asi ano. A znáte jejich dobíjecí baterie? Teď už ano. A víte, že tyhle baterie vyrábí stejný výrobce jako Eneloopky? Co z toho plyne? Kupujte Eneloopky a pokud chcete trochu ušetřit kupujte IKEA baterky :)

Blesky

Když jsme u těch baterií do blesku tak pojďme rovnou na to, co se řeší asi nejvíc. Blesky. Originál nebo třetí strana? Tady není úplně jednoduchá odpověď. Jsou dobré a špatné blesky a dobré a špatní kopie. Pokud z jakéhokoliv důvodu nechcete originální blesk doporučuji držet se osvědčených značek jako je Nissin, Godox, Meize nebo i Yongnuo. A doporučuji pročíst nějaké recenze hlavně co se komunikace týká. Pokud hledáte například úplně "hloupý" manuální blesk na takovéto domácí blýskáníčko, tak můžu jedině doporučit Yongnuo. Jejich blesky YN-560 jsem používal hodně dlouho bez jakéhokoliv problému. Jakmile ale vstoupí do hry nějaká složitější komunikace, TTL atd., tak už to taková sláva není. Tady bych asi raději sáhnul po Godoxu (který ale zatím nenám detailně otestovaný) nebo po Nissinu. Anebo samozřejmě po originálu. Osobně mám originální blesky, které používám v patici a pak mám Yongnuo a Godox na blýskání mimo tělo foťáku. Recenzí na webu je spousta, tak si je pročtěte ať si ušetříte zklamání. Vyhnul bych se úplně levným značkám.

Objektivy

Původně jsem myslel, že se tady budu věnovat jen Tamronu a Sigmě. Ale pak jsem objevil něco zajímavého :) Yongnuo a další čínské značky už dělají i objektivy. Zatím sice monofokální, většinou 50mm ale dělají. Upřímně. 50mm od Canonu je asi nejlevnější objektiv co jde koupit, proč se tedy poohlížet po nějaké kopii? Nevím, netestoval jsem, nebudu a vlatně mě to ani nezajímá. 

Zpátky k Sigmě a Tamronu. Pokud to myslíte s fotkou alespoň trochu vážně, stejně budete používat buď originální objektivy nebo jednu z těchto dvou značek. Nutno říct, že obě značky udělali za posledních pár let obrovské skoky dopředu. Pamatuji doby, kdy obě firmy vyráběly objektivy ne úplně špatné, ale žádná velká hitparáda to nebyla a najednou je tady Tamron se svými špičkovými stabilizovanými zoomy a Sigma se svou řadou ART, která je prostě a jednoduše vynikající! Ale i jejich levnější objektivy se strašně zlepšily. Jak zpracováním, tak kresbou a vším co byste od objektivu chtěli. Takže je tu určitě zajímavá alternativa k originálním objektivům. Osobně používám zoomovací objektivy originální. Protože víte jak, Canon 70-200, to je jeden z nejlepších objektivů vůbec. Monofokály používám ARTovky a jsou vážně boží. Váží sice poměrně dost, ale stojí to za to. 

Ostatní drobné příslušenství

Tady je moje odpověď celkem jednoznačná. Všechny kličky, svorky, chytátka, plastové tentononce, ale třeba i odrazné desky objednávám na Aliexpresu. Krásný příklad je třeba příslušenství pro GoPro. Plastová pacička s dirkou. V Číně pár korun, originál pár stovek. Objednávám tady i různé držáky blesků na stativy atd. Prostě všechny takové ty serepetičky co jsou většinou z plastu a není na nich co zkazit. Asi bych si tu úplně neobjednal třeba stativ pro studiové blesky. Tady bych měl strach že mi to spadne. 

 

 

Podpořte tvůrce a staňte se patronem HF-STUDIO

-i pár drobných měsíčně nám pomáhá vytvářet pro vás tento obsah-

Become a Patron!

Free Joomla! template by L.THEME