Líbí se Vám tento článek? Abychom mohli podobné články tvořit, potřebujeme Vaši podporu. 

Pokud se Vám líbí naše práce, můžete se stát našimi patrony a podpořit naší práci 

 Patronem se můžete stát už za pár korun na https://www.patreon.com/totzi a získat tak i některé ze zajímavých benefitů. 

Patreon Featured

3+1 nejlepších věcí co můžete dát fotografovi pod stromeček

Vánoce na krku, dárkové šílenství v plném proudu. Máte doma fotografa a nevíte čím ho obdarovat na Vánoce. Pomůže Vám tenhle článek ... 

 Některé z vás možná zklamu hned na začátku. V tomto článku se totiž neobjeví ani jeden tip na nové vybavení, na nejnovější foťák nebo příslušenství bez kterého nemůže váš fotograf žít. Podíváme se na to trochu z hodnotnějšího hlediska.

Tip první

Kurz, workshop, seminář

Nikdy nejste tak dobří, abyste se nemohli zlepšovat. Takže ať je váš fotograf na jakékoliv úrovni, určitě ocení nějaký workshop nebo kurz. Pokud je na začátku, ušetří mu spoustu času, pokusů a omylů, když ho někdo zkušenější provede krušnými začátky. Pokud je váš fotograf už pokročilejší, může se na kurzu inspirovat, objevit nějaké nové pohledy na focení anebo se třeba jen seznámit se zajímavými lidmi. Jasně, youtube a výuková videa jsou super, ale když se vám někdo třeba 5 hodin věnuje a diskutuje s vámi, tak je to k nezaplacení.

Pokud víte, že má váš milý nebo vaše milá nějakého oblíbeného fotografa, kterého sleduje a obdivuje jeho práci, zkuste dohledat, jestli tento fotograf nepořádá svoje vlastní kurzy.

Osobně doporučuji kurzy Academa.cz, pokud to myslíte s fotografií trochu vážněji.

Pokud jste začínající fotograf, můžu vám samozřejmě doporučit i naše kurzy, které vedu přímo já a které je možné zakoupit i jako dárkový poukaz.

Tip druhý

Tištěné fotografie

Fotka prostě patří na papír. To platí a platit to ještě dlouho bude (možná že v budoucnu ještě víc, než kdy předtím). Co si ale budeme povídat, pokud si zrovna netisknete formát 10x15 do rámečku, tak může být tisk poměrně nákladná záležitost. To je jeden z hlavních důvodů, proč si většina amatérských fotografů svoje fotky netiskne na větší formáty. A tady se dostáváte do hry vy. Proč nenechat oblíbenou fotografii fotografovi nebo fotografce vytisknot na nějaké pěkné desce, nebo na sametový papír a nechat zarámovat. Nebo proč mu nenechat vyrobit krásné ručně dělané album z jeho fotek, kterým si bude s chutí a láskou listovat při dlouchých zimních večerech? Nápadům se meze nekladou.

Kde nechat fotky vytisknout? Nemůžu jinak, než zcela zodpovědně doporučit Kvalitnifotky.cz kde tisknu všehny svoje produkty pro sebe i klienty. Než mě někdo opět nařkne z reklamy, tak bych rád upozornil na to, že nedostávám od kvalitních fotek ani korunu, ani extra slevy ani nic. Doporučuju je kudy chodím jednoduše proto, že jsem tam opravdu spokojený.

Tip třetí

Předplatné Adobe CC, Capture One nebo Zoner X

Ty doby, kdy stál Photoshop jako ojeté auto a normální člověk na něj prostě nedosáhl jsou dávno pryč. V dnešní době za předplatné kolem 300 Kč měsíčně dostáváte vždy aktuální verzi a podporu. I přesto že jsou mezi námi stále odpůrci systému předplatného a cloudových verzí, mě osobně to vyhovuje. Ocenil jsem to třeba při přechodu z Windows na Mac. Všechny programy které jsem měl nakoupené v "krabicové" verzi putovali do koše, protože jsou mi prostě k ničemu. V případě Adobe CC jsem si prostě stáhl z webu intalaci pro MacOS a tadá, jedu dál. 

Pokud jste například vlastenci, nebo vám přijde Photoshop příliš složitý mrkněte na Zoner X, který může být zajímavou alternativou pro amatéry nebo poloprofesionály. 

Váš fotograf určitě například roční licenci ocení :) Výhodou tohoto dárku je fakt, že předplatné můžete objednat klidně 24. prosince ráno :) Ideální pro prostinující ježíšky :)

Bonusový tip

Kvalitní úložiště

Vím, že jsem sliboval, že nebudu doporučovat žádné vybavení, ale udělám vyjímku, protože tohle se dost často podceňuje. Čím víc budete fotit, tím víc budete mít dat a tím víc bude potřebovat prostoru. Najednou se dostanete do fáze, že budete mít X externích disků různě po bytě, nebudete vědět na kterém máte co, některý si dokonce polijete čajem a o spoustu fotek přijdete. Vůbec nemluvě o tom, když si chcete uchovávat i svoje RAWy. 

Takové kvalitní a rychlé externí úložiště udělá radost nejednomu fotografovi. Ideálně 2 a více diskové, aby se rovnou vytvářela i záloha. 

Pokud nejste vy nebo váš oblíbený fotograf fanda externích disků a nevadí vám vložit důvěru v někoho třetího jsou dobrou alternativou cloudové služby tipu Dropbox, Creative Cloud od Adobe atd. Adobe má momentálně akci na 1TB úložiště, abyste si mohli otestovat jestli vám to bude vyhovovat. Mě ano. Ideální je to i v případě, že editujete v týmu nebo máte více počítačů. Nasdílíte si data i katalog Lightroomu a je to :) 

Podpořte tvůrce a staňte se patronem HF-STUDIO

-i pár drobných měsíčně nám pomáhá vytvářet pro vás tento obsah-

Become a Patron!

Free Joomla! template by L.THEME