Líbí se Vám tento článek? Abychom mohli podobné články tvořit, potřebujeme Vaši podporu. 

Pokud se Vám líbí naše práce, můžete se stát našimi patrony a podpořit naší práci 

 Patronem se můžete stát už za pár korun na https://www.patreon.com/totzi a získat tak i některé ze zajímavých benefitů. 

Patreon Featured

Movember - Jak jsme fotili a pomáhali pro mužské zdraví

Movember asi většina z vás zná. Chlapi, co si v listopadu nechají narůst knír. Někteří z vás možná ví, že cílem akce je upozornit na problémy kolem rakoviny varlat a prostaty. A někteří z vás možná ví, že to není jen o tom nechat si narůst knír, ale i o možnosti přispět na konto Movemberu. Jak jsem se k celému Movemberu postavil já? Dozvíte se v článku.

Možná je to tím, že stárnu. Možná je to tím, že si čím dál víc uvědomuju, že se většina z nás má skvěle a že by bylo fér, taky trochu pomáhat a něco vracet. To je důvod, proč jsme předloni fotili projekt pro Svaz neslyšících a nedoslýchavých v Plzni. To je důvod, proč rád pomáhám s Cyklobazárkem, který pořádá Bikeheart a jehož výtěžek jde na dětskou kardiologii FN v Plzni atd. Ono to může znít jako klišé. Jakože je to fuk a netýká se vás to. Teď si ale na chvilku představte, že se vás to nedej bože týká. Že je to vaše dítě, že je to váš sourozenec, nebo někdo jiný blízký. Nebyli byste vděční za každou malou pomoc? 

Chtěl jsem už nějakou dobu pomoct napřímo. Zjistil jsem ale, že pomáhat na přímo v čechách není až tak snadné, jak by se mohlo zprvu zdát :-D Vlastně nejde jen tak vzít nějaké peníze a někomu je jen tak dát. Tím se pomalu dostáváme k Movemberu.

Věděl jsem, že chci nějak pomoct v oblasti výzkumu rakoviny atd. a protože Movember umožňuje přispívat na jejich konto a nemuset řešit všechny papíry a oficiality kolem, rozhodl jsem se pro akci v rámci Movemberu. Stačilo si jen založit účet a je to. To může udělat každý z vás a prostředky pro nadaci může získávat každý z vás.

Vzpomínáte na "Ice bucket challenge"? Takové to, jak na sebe především celebrity na Youtube chrstli kbelík studené vody. Šlo o jednu z nejvirálnějších akcí internetu vůbec. A přitom to celé odstartovala obyčejná holka kdesi v USA, která chtěla upozornit na onemocnění ALS, protože s tím měla zkušenosti bližší, než jí bylo milé (detaily už si nepamatuji). Účelem ale nebylo pouze šířit povědomí o nemoci, ale primárně vybrat peníze na výzkum. Stal se z toho fenomén, v USA v podstatě nebyla celebrita, která by neměla svoje video jak na sebe lije kbelík vody, ale tak nějak se z toho vytratila ta pointa přispět na výzkum. Pamatuji si, že sociální sítě byly plné těhle videí a já vůbec nechápal o co jde. Co je smyslem? Až pak jsem viděl video Charlieho Sheena. K mému překvapení na sebe z kýble místo studené vody vysypal X tisíc dolarů s poznámkou, že na sebe nebude lít žádnou studenou vodu, ale radši pošle tyhle peníze na výzkum ALS, což byl původní záměr toho celého. A já si řekl. Aha.

Trochu podobný problém jsem viděl v Movemberu. Jasně, listopad = november, knír = moustache, zkráceně Mo -> Movember, jasně, haha vtipné. Chlapi si nechávají narůst knír, proč ne. Těžkej pokondr dělá písničku na podporu akce (mimochodem super klip:)), dobře. Jasně, šíří se podvědomí o tom, že existuje něco jako rakovina prostaty a že by chlapi měli chodit na prohlídky atd. Bohulibé. Ptám se ale, je tohle jediný smysl celé akce? Nejde spíš jen o "módní" záležitost? Pomůže můj knír někomu reálně? Pídím se tedy dál. A hle, existuje fond na který lze finančně přispět. Fond potom financuje nejen výzkum, ale třeba i prevenci sebevražd u můžu atd. A to nejlepší, svoji akci v rámci které lze přispívat si může udělat každý.

Ok, knír mi nesluší, navíc tím moc nepomůžu, zakládám tedy akci a chci pomoct přímo finančně. Jediné co umím je fotit, takže udělám "fotící" akci. A tím jsme se velkou oklikou dostali k naší akci, ale považoval jsem za nutné vysvětlit všechny moje pohnutky.

Co tedy bylo smyslem akce a jak to probíhalo? Smyslem bylo vybrat co nejvíce finančních prostředků pro fond Movember. Idea byla jasná, kdokoliv se může objednat na focení portrétu  do našeho ateliéru. Přijde, nechá se vyfotit a místo aby platil mě, pošle dobrovolný příspěvěk na konto Movemberu. Nikoho nenutím, výši příspěvku neurčuji. Snadné jako facka. Vy máte fotky, Movember má peníze a já mám dobrý pocit. Win-to-win situace :)

Jsem rád, že se nestalo, že by někdo přišel a nepřispěl, ikdyž byl příspěvěk dobrovolný. Trochu jsem se toho bál, ale nestalo se to. A jsem rád i za to, že se našlo poměrně hodně z Vás, kteří ve focení nezpatřujete až takovou zábavu :), takže na focení nedošlo, přesto jste ale poslali příspěvěk. Díky za to. 

Akci jsem udělat už loni, ale stěhoval jsem se z ateliéru do jiného, takže na to nedošlo. Letos už akce proběhla a i přesto, že lidí nebyli žádné zástupy, se podařilo vybrat 3 665 Kč, což je přesně o 3 665 Kč víc, než kdybychom leželi doma na gauči a říkali si, že se nás to netýká :) Na první rok dobré.  Příští rok plánuji akci znovu s lehkými obměnami a doufám, že s větším zásahem. Takže chlapi, dámy, těším se na vás příští rok a ještě jednou díky všem co se zúčastnili.

 

Podpořte tvůrce a staňte se patronem HF-STUDIO

-i pár drobných měsíčně nám pomáhá vytvářet pro vás tento obsah-

Become a Patron!

Free Joomla! template by L.THEME