Líbí se Vám tento článek? Abychom mohli podobné články tvořit, potřebujeme Vaši podporu. 

Pokud se Vám líbí naše práce, můžete se stát našimi patrony a podpořit naší práci 

 Patronem se můžete stát už za pár korun na https://www.patreon.com/totzi a získat tak i některé ze zajímavých benefitů. 

Patreon Featured

600 dní používání blesků Yongnuo YN600EX‑RT II

Uživatelům fotoaparátů Canon je pravděpodobně velmi dobře znám blesk Canon 600 EX-RT, dlouhou dobu jeden z nejlepších (ne-li vůbec nejlepší) blesků na trhu. A za tuhle kvalitu si Canon nechává dobře zaplatit. Ekonomickou variantou může být čínská kopie od firmy Yongnuo, kterou jsem něco přes 2 roky používal. Jaké jsou moje dojmy, zjištění a doporučení se dozvíte v tomto článku ... 

Yongnuo

Některým lidem se stále při vyslovení slov "čínská značka" zježí všechny chlupy na těle a dostanou psotník. Nicméně už dávno dávno neplatí, že čína = nekvalitní produkt. Některé firmy poskytují za velmi příznivou cenu velmi dobré produkty. Když půjdeme do důsledků, kolik z vás má právě teď v kapse telefon Huawei, Xiaomi atd.? Mezi tyto "použitelné" firmy patří určitě i Yongnuo, vyrábějící primárně záblesková zařízení, blesky, LED světla atd. 

Už minulosti jsem používal jejich blesky označené jako YN-560 I,II,III atd. Šlo o velmi jednoduché, ale velmi dobře zpracované a funkční manuální blesky, které byly na svojí dobu a cenovou relaci navíc nevýdaně výkoně, co se síly záblesku týká. Proto jsem při rozhodování, jestli zkusit čínskou kopii "šestistovek" už tak trochu věděl, do čeho jdu. Teď se pojďme podívat přímo na blesky YN 600EX-RT a řídící jednotku k nim náležící. (Ano, s označováním svých kopií si čínské firmy hlavu opravdu nelámou:))

YN 600EX RT 6n2

Zpracování

To je první věc, která vás zaujme, když vyndáte blesk z krabice. Blesk je velmi dobře zpracován, nikde nic nevrže, neodstává a při otáčení hlavy blesku rozhodně nemáte pocit, že by vám měla zůstat v ruce. Tady Yongnuo určitě nezaostává. Nezkušený pozorovatel by měl asi problém rozpoznat originál a tuto kopii. 

Nechybí dokonce ani guma na patici blesku, která by měla zabránit vniknutí vody na kontakty, pokud je blesk zapojen do blesku. Nijak intenzivně jsem to netestoval, ale na svatbách už jsem párkrát zmokl a nikdy s tím nebyl problém. Tím ale rozhodně nechci říct, že jsou blesky nějak voděodolné. Lehkou přeháňku určitě vydrží, ale pořád je to elektronika, takže žádné podvodní focení :)

Funkce

Kromě všech možných užitečných i méně užitečných funkcí, které si určitě snadno dohledáte na internetu má blesk i funkce, kvůli kterým jsem ho kupoval a to jsou tyto:

TTL - Manuální blesky jsou super, ale občas se prostě hodí, aby někdo počítal za vás. Občas jsou situace, kdy prostě nemáte čas si 10 minut hrát s nastavením a ladit. Navíc blesky občas využívám i přímo v patici jako klasický blesk a tady nemá blesk bez TTL žádný smysl. 

Radiový přijímač integrovaný přímo ve foťáku - Tohle je funkce, kvůli které šlo o zlatý grál mezi blesky své doby. Jasně, rádiové odpalování není nic nového. Ale mělo to jeden háček. U většiny blesků jste potřebovali nějaký odpalovač, nějaký příjímač, na ten připojený blesk atd. Krabičky od firmy Pocket Wizard a dalších jste mohli vidět bimbat se na stativech mnoha fotografů. Když jste se hodně plácli přes kapsu, mohli jste z řídící jednotky i tak nějak ovládat výkon blesku. A najednou tady byl 600-EX RT, který měl přijímač integrovaný přímo v těle, takže o krabičku a baterky méně a odpalovač ze kterého jste mohli ovládat skoro všechno. Skoro, ale k tomu se ještě dostaneme. 

Zoomovací hlavice - Drobnost mohlo by se zdát. Ale pokud to myslíte s používáním externího blesku trochu vážně, velmi brzo zjistíte, že tohle je docela nepostradatelná funkce. On je totiž poměrně znatelný rozdíl, jestli se vám světlo rozprskne po celé místnosti, nebo jestli půjde jen na obličej modelu. 

Kanály a skupiny - Pokud máte jeden blesk, tak to neřešíte. Pokud máte dva, asi to zvládnete také v jedné skupině. Pokud ale máte po tanečním parketě rozestavěné 3 blesky, další máte na fotoaparátu atd., jedním svítíte jako hlavním, dvěma jako "kicker" je poměrně šikovné, mít blesky v různých skupinách, když potřebujete některé vypnout, zvýšit jim výkon atd. 

Slabiny oproti originálu

Patice

I přesto, že je patice blesku vlastně dobře zpracovaná, včetně těsnící gumičky, která zabraňuje vniknutí vody na kontakty, je blesk nasazený v patici fotoaparátu tak nějak vachrlatý. Sice se nikdy nic nestalo, ale vždycky mám takový divný pocit, že se to musí celé co nevidět utrhnout. Gumička navíc poměrně často sjíždí dolů.

SW chyby

Tohle mě trápí mnohem víc, než nějaká gumička nebo ne uplně pevné spojení mezi bleskem a fotoaparátem. I po aktualizaci jsou ve firmwaru nějaké chyby a tak se dost často jako lusknutím prstu něco stane a vy musíte pátrat o co jde a co je špatně.

Na svatbách mám na jednom fotoaparátu nasazený odpalovač a na druhém blesk jako MASTER a obojím odpaluji blesky, které mám tak různě postavené po sále. Problém je, že občas to funguje bez problémů, občas funguje vždy jen jedna MASTER jednotka, občas sice blesk odpaluje ale nejde měnit výkon blesků na stativech atd. Takže na to není úplně spolehnutí a dokáže to docela otrávit.

Další věc, která mě dohání k šílenství je chyba, kterou jsem si pracovně nazval "ISO 400 error". Vo co go? Někdy, když nemá odpalovač zrovna náladu se něco stane a to něco způsobí, že se na fotoaparátu nastaví ISO 400, nez ohledu na to, jestli máte AUTO ISO, jestli jste si nastavili nějakou manuální hodnotu, bez ohledu na cokoliv najednou šup, ISO 400. Aby to bylo ještě o něco více otravné, tak než namáčknete spoušť, tak všechno vypadá v pořádku. ISO 400 se nastaví až po namáčknutí spouště, takže máte šanci si toho všimnout vlastně jen na displeji v očnici. Prostě pruda.

Další věc co mě vysloveně štve je takový můj soukromý problém s HSS. Při focení portrétů se tu a tam rozhodnu že nebudu používat blesk. Řídící jednotku mám ale nasazenou v sáňkách, protože vím, že za chvíli zase blesk používat budu. Než v nekonečném menu vypínat odpalování blesku, přijde mi rychlejší a pohodlnější fyzickým tlačítkem vypnout celou řídící jednotku. Je to prostě rychlejší, než si vyklikávat menu a podmenu a hledat skupinu a hledat MODE atd. No, chyba lávky. Vypnutím jednotky totiž přijdete o HSS, ale foťák si současně myslí, že je nasazený blesk či co. Výsledek? Foťák nastaví čas na 1/200s, což je jeho synchronizační čas a dál vás nepustí, jakobyste používali blesk bez HSS. I přesto, že je všechno vypnuté, jen máte cosi mrtvého zasunutého v sáňkách blesku. To taky dokáže člověka otrávit. Občas si toho nevšimnu a pak jsem smutný. 

Nepřehlednost 

Poslední nevýhodou je paradoxně množství funkcí, které blesk nabízí. Dodnes vlastně nevím co jsou režimy jako Sn, v životě jsem nepoužil optickou synchronizaci (proč taky, když to má rádio?) atd. Výsledkem toho je až neuvěřitelně nepřehledné menu ve kterém se i po 2 letech ztrácím a otráví mě už jen myšlenka na to, že budu muset zase přepínat módy na blesku. Abychom si rozuměli, já používám v podstatě jen klasické TTL, když mám blesk na fotoaparátu, blesk jako MASTER pro řízení ostatní blesků a SLAVE pro blesky co jsou na stativech. Všechno ostatní mi tam akorát překáží.

K blesku v patici ještě jedna poznámka. Můj vysněný setup, kvůli kterému jsem pořizoval tolik blesků byl ten, že budu mít blesky na stativech a budu je řídit bleskem na fotoaparátu, který bude ideálně v TTL a bude zepředu sázet nějaké světlo a blesky na stativech mi udělají kontury a další věci co budou potřeba. No. Na to rovnou zapomeňte. Blesk sice v režimu MASTER umí blýsknout, ale jen tak na okrasu. Popravdě nechápu proč tam ta funkce je. Jde vypnout to jo. Ale proč tam je? Pro spuštění blesků v optické synchronizaci? To snad ne. Každopádně to nefunguje tak, jak jsem chtěl, takže blesk v patici stejně můžete používat jen jako řídící jednotku, když má zrovna firmware náladu :)

Co mi chybí za funkce?

Už jsem tady mluvil o možnosti použití blesku v patici v režimu TTL i jako MASTER současně. To bohužel nejde, ale dokážete bez toho žít. Co mě mrzí mnohem víc je třeba nemožnost dálkově nastavit ZOOM odpalovaných blesků. S tím se rozlučte. Pokud chcete zoomovat hlavici,  musíte hezky k blesku a nastavit zoom přímo na něm. Další věc, kterou blesk neumí (nebo jsem jí nenašel) je možnost odpalovat blesky v režimu synchronizace na druhou lamelu. Škoda.

Souhrn a rozhodnutí?

Určitě nejde o žádnou levnou čínskou napodobeninu, která se nedá použít. Jde o velmi dobře zpracovaný blesk, který toho umí opravdu hodně. Trpí ale softwarovými neduhy, které vám můžou práci s ním docela znepříjemnit. O to spíše pokud se potřebujete na svoje vybavení 100% spolehnout, což v tomto případě nemůžete.

Jak budu pokračovat já? Rozhodl jsem se, že celou řadu 600 RT po této svatební sezoně prodám. Zejména kvůli nepřehlednému menu a problémům s firmwarem. Aktuálně se rozhoduji mezi dvěma řešeními:

Řešení A:

Přechod na Godox.O téhle firmě už jste určitě slyšeli. O jejich blesku AD200 už určitě taky :) To je věc, kterou potřebuju, ale přišlo mi neohrabané mít v podstatě 3 systémy blesků (originál Canony, Yongnuo a k tomu Godox), ke všemu vlastní odpalovače a vzájemná nekompabilita. Takže jednou z verzí pro příští sezonu je blesk AD200 na portréty, jeden blesk Godox s TTL a pak nějaké tůůze levné a hloupé blesky s HSS, které nebudou dělat nic jiného než sedět na stativech a odpalovat se v manuálním výkonu.

Řešení B:

Trochu vidle do rozhodování mi hodilo Yongnuo tím, že ohlásilo vydání blesku YN200 (Ano, s názvy kopií si obecně v číně hlavu nelámou:)), což by měl být blesk srovnatelný s AD200 od Godoxu. Yongnuo mám rád. Je semnou vlatně od začátku, takže jim chci dát ještě jednu šanci. I tady ale platí, že by celá série 600RT šla pryč, nakoupil bych YN200 pro portréty, TTL blesk na normální blýskání z patice a nějaké manuální blesky na stativy po sále atd.

Doufám, že si z tohoto článku odnesete potřebné informace, pokud se zrovna rozhodujete o koupi nového blesku. Pokud jsem na něco zapoměl, nebo pokud máte vlastní zkušenosti s těmito blesky, budu rád, když se podělít v diskuzi o svoje názory.

 

 

 

 

 

Podpořte tvůrce a staňte se patronem HF-STUDIO

-i pár drobných měsíčně nám pomáhá vytvářet pro vás tento obsah-

Become a Patron!

Free Joomla! template by L.THEME