Líbí se Vám tento článek? Abychom mohli podobné články tvořit, potřebujeme Vaši podporu. 

Pokud se Vám líbí naše práce, můžete se stát našimi patrony a podpořit naší práci 

 Patronem se můžete stát už za pár korun na https://www.patreon.com/totzi a získat tak i některé ze zajímavých benefitů. 

Patreon Featured

5D mkIII vs. 6D mkII a proč jsem si je vybral

Nemám moc rád tyhle srovnávačky něco vs. něco, ale občas se dostanete do situace, kdy prostě vybírat musíte. Takže jak to vidím já v souboji 5D mkIII vs. 6D mkII.

Abychom byli úplně fér je třeba nejdřív objasnit pár věcí. Vybíral jsem záložní foťák na svatby k mému 5D mkIII. Byl by můj výběr jiný, kdybych vybíral například primární tělo na focení do ateliéru? Asi ano. Většinu věcí, kterou já od foťáku potřebuju v ateliéru nevyužiju. Na druhou stranu levnější full-frame od Canonu neseženete. Dalším důležitým parametrem pro mě byly video funkce. Jinak bych si pravděpodobně pořídil další 5DmkIII, protože to je naprosto skvělý fotografický kombajn!

5DmkIII totiž neumí průběžně ostřit v živém náhledu, takže během natáčení musíte ostřit ručně, což může být trochu problém pokud zrovna nenatáčíte zahradního trpaslíka. 6DmkII to už umí a protože občas něco natočím, pořídil jsem tedy 6DmkII.

Nevýhody 6DmkII oproti 5DmkIII a naopak

Slot na jednu kartu

Tohle je omývané pořád dokola a názory na to se různí. Já si ale moc nemůžu dovolit nezálohovat kartu přímo ve foťáku na druhou kartu, ikdyž se mi nikdy s kartou nic nestalo. Takže handycap je na světě. Záleží na vás, jestli je to pro vás důležité nebo ne. Možná je to přežitek z dob, kdy karty padaly jako uschlé hrušky, možná to má pořád smysl.

Počet ostřících bodů

To mi vadí mnohem víc. 6DmkII má oproti 5DmkIII odhadem jeden a půl ostřícího bodu :-D Rychlý pohyb mezi jednotlivými body je tedy docela komplikovaný a absence klasického joysticku tomu také nepřidává. V okamžicích, kde každá vteřina hraje roli bych tedy ocenil ostřících bodů víc (o těch křížových ani nemluvě). Obecně mi přišlo, že 6D má větší problémy s ostřením v šeru atd., což je asi logické.

Dotykový a otočný displej

Nikdy jsem moc nechápal, k čemu může být dobrý otočný a výklopný displej na profesionálním foťáku, natož aby byl dotykový. Než jsem si to vyzkoušel :-D Určitě bez toho jde úplně pohodlně žít, ale jsou situace, kdy to prostě oceníte. I dotykové ovládání je někdy prostě pohodlnější než prodírání se položkami v jednotlivých menu jako hustým pralesem.

WiFi

Tohle je další plus, kvůli kterému jsem pořídil 6DmkII místo další "trojky". Na svatbě to vlatně vůbec nepoužijete, ale pak přijdete do ateliéru, nebo jdete fotit něco na lokaci a najednou si můžete pohodlně posílat náhledy snímků do počítače přes wifi a kontrolovat ostrost atd. Žádné kabely, žádné nespolehlivé spojení přes zlomený USB konektor. 

Rozuzlení problému

Takže když to hodně zjednoduším, tak 6DmkII je super stroj do ateliéru a třeba na portréty, případně na cestování, krajinky atd. Je nabušený super funkcemi o kterých jste si mohli před lety nechat zdát i profesionálních řad. Full-frame je pořád znát. Ale těch kompromisů v ovládání, hlavně tedy v počtu ostřících bodů pro mě bylo moc. Čím dál víc jsem začal cítit, že mě stroj omezuje. A používání dvou různých těl, které se ovládají trošičku, ale přesto jinak je taky dobrá schíza :) Takže 6DmkII šel po sezoně do světa :)

A jak jsem vyřešil dilema které nastalo? To řešení se jmenuje 5DmkIV :) Ultimátní stroj který v sobě vlastně kombinuje všechno super z 5DmkIII i nové funkce z 6DmkII. Takže doufám, že mám zase na nějaký ten rok vyřešeno :)

A s čím fotíte vy? Řešíte full-frame vs. APS-C nebo dokonce zrcadlovka vs. bezzrcadlovka? 

 ---

Podpořte tvůrce a staňte se patronem HF-STUDIO

-i pár drobných měsíčně nám pomáhá vytvářet pro vás tento obsah-

Become a Patron!

Free Joomla! template by L.THEME