Líbí se Vám tento článek? Abychom mohli podobné články tvořit, potřebujeme Vaši podporu. 

Pokud se Vám líbí naše práce, můžete se stát našimi patrony a podpořit naší práci 

 Patronem se můžete stát už za pár korun na https://www.patreon.com/totzi a získat tak i některé ze zajímavých benefitů. 

Patreon Featured

Výhody a nevýhody vlastního ateliéru

Mít svůj vlastní ateliér je sen asi každého fotografa. Poměrně často ale vidím, že splnění tohoto snu převládlo nad racionalitou :) Pojďme se tedy společně podívat na to, jaké výhody, nevýhody a úskalí má vlatsní ateliér ...

Nejdříve je potřeba říct, že ateliér není pro každého fotografa :) Tím nemyslím, že by byl jen pro vyvolené, ale to, že například někomu, kdo se věnuje krajinářské fotografii nedává vlastní fotoateliér moc smysl :) Budeme tedy vycházet z toho, že fotíte lidi, produkty, promo atd. Už od doby, kdy jste zjistili co je to clona toužíte po vlastním ateliéru. A teď se naskytla možnost, tak jste do toho vlétli po hlavě (chápu, taky jsem tenhle samostartující tip, většinou mě ale stihne zabrzdit moje racionální já, které je většinou dost nekompromisní:)).

Dva nejčastější způsoby, jak přijít k vlastnímu ateliéru jsou pravděpodobně následující. Máte už dostatečné zkušenosti, slušný objem zakázek a tak si pronajmete nějaké kancelářské prostory ve městě a zbudujete zde svůj ateliér snů. Anebo stavíte svoje hnízdečko lásky a při té příležitosti si do plánů po uplacení architekta propašujete místnost, kde bude váš ateliér a doufáte, že si toho manžel během stavby nevšimne :) 

Další možnosti jsou samozřejmě koupě prostorů, nebo vybudování zcela nových prostor, ale většina fotografů toužících po vlastním studiu, kteří by se mohli dostat na tento blog nejsou tak dobře situováni, aby pro ně investice desítky milionů nebyl problém :)

Vlastní ateliér v pronajatých prostorech

Tohle je snadné jako facka. Najdete si nějaké prostory k pronájmu, podepíšete nájemní smlouvu (kterou doporučuji si opravdu pozorně přečíst) a je to. Prostor si můžete většinou vymazlit podle sebe, takže se tu můžete kreativně vyřádit dle libosti. Pak přichází ta smutná část a to je počáteční investice do vybavení ateliéru, která nebývá malá. A každý měsíc vám přistane ve schránce smutná obálka se složenkou za nájem. Proto doporučuji si to opravdu dobře spočítat, zkrotit svoje "hurá já" a popřemýšlet, jestli se vám to opravdu vyplatí. Uplatit nájem je jedna věc, ale pracovat jen proto, abyste zaplatili nájem ateliéru mi nepřijde jako dobrý podnikatelský plán :) Pak už jen rozvěsíte cedulky (nebo o to požádáte správu budov), naklikáte novou adresu do google map atd. a už se jen těšíte na klienty :)

Pokud potřebuje prostor nějakou větší rekonstrukci nebo chystáte větší úpravy opravdu velmi pozorně si pročtěte nájemní smlouvu, případně se zeptejte pronajímatele. Nikdo nechce investovat 300 000 Kč do rekonstrukce prostoru, že kterého vám bude za rok vypovězena nájemní smlouva. Petr Pělucha by mohl vyprávět, jaký je to pocit :)

Zamyslete se i nad umístěním ateliéru. To celkem vychází na vaší cílové skupiny. Rodině s dětmi asi nebude příliš vadit jet někam na okraj města, nebo za město, když stejně jedou 50km z nedaleké vesnice. Ale manažeři firem sídlících v centru města neopustí svůj akční rádius ani za nic. 

Výhody:

 • ateliér si můžete zařídit téměř libovolně dle svých potřeb.
 • neomezený časový prostor, kdy můžete v ateliéru tvořit.
 • většinou není problém si umístit reklamu a ukazatele po budově a okolí aby k vám klienti trefili.
 • pokud zjistíte, že to pro vás není to pravé ořechové, ukončíte nájemní smlouvu (poplatíte pokuty z toho plynoucí pokud jsou) a jdete dál.
 • nevyužitých kancelářských nebo průmyslových prostor je všude spoustu, takže nebude problém něco vhodného najít.
 • kancelářské budovy bývají většinou hlídanou a mají cosi jako vrátnici, takže se poměrně snižuje riziko krádeže a vloupání.

Nevýhody:

 • musíte platit nájem, takže je dobré si dobře spočítat, jestli objem zakázek pokryje tento náklad navíc.
 • může se vám stát, že vám například nebude prodloužena nájemní smlouva a investice do úprav prostor, které jste vynaložili přijdou vniveč.
 • ano, je to nájem, takže platíte někomu cizímu na něco, co nikdy nebude vaše (osobně tohle nepovažuji za nevýhodu, ale jsem v minoritě, protože to uvádím zde).
 • velká počáteční investice do vybavení ateliéru.

Vlastní ateliér doma

Nemusí jít zákonitě o prostory v nově postaveném domě, kde jste s toutu variantou přímo počítali. Můžete mít nevyužitý prostor například i ve větším bytě. Pokud začínáte i v menším bytě :) Co je ale podle mě základ je mít na ateliér vyhrazenou místnost. Pokud chcete fotit klienta tam, kde normálně máte gauč a před každým focením musíte půl bytu přestavět, jednak vás to brzy přetane bavit a před klientem to nevypadá úplně ideálně. Kamarádka to zkousne, cizí člověk by nemusel, ten si platí profesionála a vás stálo velké úsilí ho jako klienta získat a je škoda ho kvůli tomuhle ztratit. 

Platí spoustu věcí stejných, jako v případě pronajatého ateliéru. Prostor si můžete zařídit jak chcete a navíc se nemusíte nikoho ptát a ani se nemusíte bát, že vám bude vypovězena nájemní smlouva. Počáteční investici do vybavení se nevyhnete ani v tomto případě. 

A teď přijdou poněkud kontroverznější témata, která budou hodnocena asi dosti subjektivně, takže to berte spíše jako podnět k zamyšlení nad vaší osobností a nad vašimi prioritami. Mít ateliér doma je super že? Člověk nemusí nikam chodit, klient přijde až za ním domů. A tady přijde moje stopka a zamyšlení. Ačkoliv se to nemusí na první pohled tak úplně jevit, práce fotografa je jedna z nejosamělejších povolání na světě. Hůře jsou na tom už jen trosečníci, ztroskotaní na tropickém ostrově, polárníci, kteří přišly důsledkem silné bouře o zbytek výpravy a noční vrátní :) Mohlo by se zdát, že přeháním. Vždyť přeci každou chvíli fotograf někoho fotí a je pořád mezi lidmi.

No. Upřímně? Abyste se z toho úplně nezbláznili zvládnete za týden odfotit, podle toho jak máte nastavené ceny, časové dotace a jaký je váš celý business 1 - 4 zakázky maximálně. 80% zbylého času sedíte někde sami u počítače a retušujete, odpovídáte na emaily, v lepším případě na telefonáty a jste štastní, když můžete jít někam na oběd nebo nakoupit, abyste potkali alespoň nějaké živé lidi. Pro mě osobně jsou světýlky na konci tunelu ty chvíle, kdy "musím" jet do centra do studia. Představa, že by cesta do ateliéru pro mě znamenala jít do vedlejší místnosti je pro mě děsivá stejně, jako klaun schovávající se pod vaší postelí, čekajíc až usnete :) Ok, pokud jste maminka na mateřské asi oceníte, že nemusíte nikam jezdit. Ale na mateřské nebudete věčně.

Navíc potřebujete mít velmi, velmi tolerantního partnera. Protože i v případě, že máte do ateliéru svůj extra vstup, bude u vás pořád někdo zvonit, courat vám, v lepším případě přes pozemek, v horším případě přes obývák do ateliéru a ne každému je tohle příjemné. Pusťte si nějaký rozhovor s Radkou Třeštíkovou (Tomáš Třeštík má ateliér doma v bytě kam se chodí přes obývák) a pochopíte :)

Výhody:

 • neplatíte nájem (Ok, ale buďme fér, místnost navíc vás určitě nějaké ty peníze stála idkyž je vaše).
 • nikdo vám nemůže vypovědět nájemní smlouvu a máte tak jistotu, že tam můžete mít ateliér do konce věků.
 • pokud stavíte, můžete si prostory pro ateliér navrhnout přímo dle vašich potřeb.
 • pro některé klienty může domácí ateliér působit příjemněji.

Nevýhody:

 • pokud zjistíte, že vlastní ateliér není to pravé ořechové, peníze za jeho stavbu vám už nikdo nevrátí a máte tak poměrně drahou kolárnu :).
 • v některých případech může ateliér doma prohlubovat sociální izolaci.
 • vám nebo vašemu partnerovi/partnerce/manželce/manželovi nemusí být příjemné, že se vám doma courají cizí lidé.
 • počáteční investice do vybavení ateliéru.
 • pokud bydlíte v nějaké okrajové části města nebo mimo město, ne všichni klienti musí být ochotní za vámi dojet (některým to ale může naopak vyhovovat).
 • pokud u vás dávají lišky dobrou noc, je pravděpodobně snazší vykrást váš ateliér, než ten, který je v hlídaném objektu.

Tip pro ty, kteří si racionálně spočítali, že se jim zatím vlastní ateliér nevyplatí

Chcete fotit v ateliéru, ale zatím pro vás nemá smysl investovat do vlastního? Nemusíte smutnit. Existuje totiž cosi jako "sdílený ateliér". Tedy vybavený ateliér, který si můžete pronajmout jen po dobu, kterou potřebujete. Některé ateliéry jdou pronajmout na hodinu, jiné mají minimální dobu pronájmu např.3h. Z hlediska marketingu to není ideální, ale pokud potřebujete odfotit jednou za čas zakázku je to pro vás řešení.

Výhody:

 • neplatíte měsíční nájem, ale pouze hodiny, které jste odfotili.
 • nemusíte investovat do vybavení, protože ateliéry jsou vybavené povětšinou dostačující technikou.
 • všechny výše popsané starosti nenesete vy, ale majitel ateliéru.
 • pokud zjistíte, že vás focení v ateliéru nebaví nebo se vám nevyplatí, tak prostě příště nepůjdete a nic neplatíte.

Nevýhody:

 • ve sdíleném ateliéru si nic neuděláte podle svého. Zapomeňte tedy na vlastní fotky na zdech, na ukazatele na vaši firmu nebo na nějaké dekorace.
 • jste odkázáni na volné hodiny. Ateliér zpravidla využívají i hobby fotografové, kteří v 17h přijdou z práce, takže od 17 do 20 bývá problém najít volný slot.
 • ateliér využívá množství různě zodpovědných lidí. Není tedy vyjímkou, že přijdete na focení a ateliér buďto není uklizený jak byste si přáli, nebo některé vybavení není způsobilé provozu :) (nefunkční pilotky, natržená pozadí atd.).
 • například v Plzni sdílené ateliéry téměř vymyzeli, takže budete muset poměrně dlouho hledat.
 • nemáte ten hřejivý pocit, že máte vlastní ateliér :).

Takže teď už máte všechny potřebné indície k tomu, abyste si v hlavě porovnali, jestli se vám vyplatí vlatní ateliér, jestli si raději pronajmout prostory, nebo si udělat ateliér doma a jaká úskalí to může přinést. A pokud byste rádi fotili v ateliéru ale nevíte jak to v ateliéru chodí, jak všechno nastavit a chtěli byste si všechno potřebné vyzkoušet "pod dozorem", tak napište a objednejte se na jeden z našich kurzů, kde s vámi všechno potřebné projdu :)

---

Podpořte tvůrce a staňte se patronem HF-STUDIO

-i pár drobných měsíčně nám pomáhá vytvářet pro vás tento obsah-

Become a Patron!

Free Joomla! template by L.THEME