Líbí se Vám tento článek? Abychom mohli podobné články tvořit, potřebujeme Vaši podporu. 

Pokud se Vám líbí naše práce, můžete se stát našimi patrony a podpořit naší práci 

 Patronem se můžete stát už za pár korun na https://www.patreon.com/totzi a získat tak i některé ze zajímavých benefitů. 

Patreon Featured

3+1 nejlepších způsobů jak se vzdělávat

Doby kdy prim při vzdělávání hrála škola a knihovna jsou dávno pryč. Jaké jsou tedy nejlepší způsoby kde se vzdělávat a čerpat nové informace (nejen o focení) ...

Budeme se věnovat primárně focení, ale většina věcí je přenosná i na další obory. Bude vycházet i z faktu, že nejste vzděláni nějakou fotografickou školou. Jednak jsem žádnou neabsolvoval, takže nemám co k tématu říct a druhak v dnešní době žádné oficiální vzdělání nepotřebujete.

Youtube

Začneme hned zostra. Ze sítě, kde jste kromě hudebních klipů a dětí hrajících Minecraft jen těžko našli něco jiného se stala jedna z nějvětších studnic vědění a teď, pozor, teď přijde to nejlepší. Sedíte? Pevně se držíte? To všechno ZADARMO. Nepotřebujete žádné předplatné, žádnou průkazku opravňující vás ke vstupu, nic takového. Youtube je (zatím ještě pořád) zdarma. Takže jediné co potřebujete je internet a nějaký vhodný kanál, kde vám objasní co zrovna potřebujete. V ideálních případě byste měli těchto kanálů sledovat několik abyste si udrželi přehled. Nicméně nemusíte sledovat žádný kanál. Trápí vás zrovna akutně nějaký problém? Potřebujete ve Photoshopu odstranit červenou barku ze špičky nosu vašeho zmrzlého modelu? Nebo potřebujete cokoliv jiného? Stačí naťukat do vyhledávače "How to ... cokoliv vás trápí" a vsadím se, že najdete hned několik kvalitních videí, které vám pomůžou. 

Na druhou stranu to, že je youtube zdarma sebou nese jeden zápor. Reklamy. Nemyslím tím, reklamy obecně. To že se občas musíte podívat na nějakou tu reklamu je prostě daň za to, že hltáte cenné informace po terabajtech zdarma. Mám tím na mysli platby za reklamy autorům. A ještě jednou co tím nemyslím. Nemyslím tím, že by autoři neměli dostávat za reklamy zaplaceno. To je samozřejmě nesmysl. Proč by pak tvořili? Kvůli karmě, protože v 7 letech pálili mravence a teď se nechtějí v příštím životě narodit jako prvok? Samozřejmě, že částečně tvoří kvůli penězům, které jim plynou z reklamy. Problém, který v tom vidím je ten, že díky velké přitažlivosti života youtubera je samotný youtube už poměrně zaplevelen různým balastem a někdy může trochu trvat, než se dostanete k nějakému kvalitnímu materiálu. 

Dalším častým argumentem, který slyším na téma "Proč je mi youtube jako zdroj vědění k ničemu" je to, že ne každý umí anglicky alespoň v míře porozumění. Jak by řekl můj bývalý učitel: "Výmluvy" :) Zaprvé. Spousta kvalitního materiálu je v češtině nebo někdy ve slovenštině (tak trochu slovensky umíme pořád všichni) a ano, jsou témata, které v češtině nenajdete. Hodně toho ale okoukáte ikdyž nerozumíte co ten či onen říká a pokud jde třeba o nějaké postupy ve Photoshopu, opravdu potřebujete rozumět tomu, že "now i will choose the red color" znamená něco jako "teď vyberu červenou barvu"? Myslím že ne Time. To přeci vidíte, že teď vybírá červenou barvu. Pusťte si prostě Photoshop a následujte to, co dělá on a nemusíte u toho mít ani puštěný zvuk :) 

Workshopy

Umíte si představit, že byste před 15 lety šli na workshop Karla Gotta "Jak udělat hit"? Já ani moc ne. Ale dneska bez problémů můžete. Asi ne přímo k mistrovi, ale můžete navštívit bambilion workshopů od kvality nuzné až po kvalitu špičkovou. Workshopy dnes pořádají špičky ve svém oboru a nemusíte ani prodat ledvinu, abyste si je mohli dovolit. Pokud vás aktuálně trápí, kde se váš fotoaparát zapíná a kudy se do něj strká karta, postačí vám bohatě workshop Franty od vedle za 500 Kč a budete naprosto spokojení a okouzlení tím, co jste se všechno naučili. Pokud už jste trochu dál, můžete jít na workshop třeba k Janu Šibíkovi. Ano, to je ten člověk z televize, co má různých fotografických cen a ocenění pravděpdobně víc, než já párů ponožek :) Prostě si najděte svého oblíbeného autora, mentora a zjistěte, jestli dělá workshopy. Pokud ano, doporučuji ty individuální, nebo alespoň v malých skupinách. Ty vám dají nejvíc. Jsou obvykle dražší, ale individuální výuku zlatem nevyvážíte. Osobně chodím ročně na 2-3 kurzy a to si troufám říct, že už něco málo o focení vím. 

Pokud jsem já váš oblíbený autor, fotograf, mentor tak pro vás mám dobrou zprávu. Děláme i individuální kurzy :) V podstatě za hubičku.

Fóra, blogy a "critique" weby

Prostě internet. Je jedno jestli budete pročítat různá fóra, blogy nebo jiné weby. Všude se můžete něco přiučit, případně kontaktovat přímo autora, pokud vám není něco jasné a při troše štěstí vám rád odpoví. Trochu samostatnou kapitolou jsou různé "critique" weby nebo skupiny na Facebooku, kam nahrajete svoje fotky a ostatní se k nim můžou vyjadřovat, případně je hodnotit nějaký systémem.

Dříve, než nahrajete svoji fotografii na takový web je třeba zmínit následující. Internet je žumpa plná nenávisti a závisti, která je ještě podpořena anonymitou, která každému dává o dost širší ramena, než by měl při osobním setkání. Takže počítejte s tím, že většina příspěvků bude hanlivá až sprostá kritika nejen na vaše fotografie, ale na vás, vaši rodinu a všechny lidi, které jste ráno potkali cestou do práce. Počítejte s tím, že rádoby odborníci budou spíše než fotografii řešit, že v pravém horním rohu máte 2 pixely úplně vypálený a podobně. Když se ale z toho všeho oklepete (pokud budete natolik otrlí, že budete v existenci na těchto serverech pokračovat) odfiltrujete si všechny tyhle troly a ztracené existence, které nenávidějí svůj vlastní život a tak vám chtějí zkazit i ten váš, můžete dostat i poměrně cenou konsktruktivní kritiku, která vám často pomůže se posunout, nebo si alespoň uvědomit, co byste mohli dělat jinak. Takže finální rozhodnutí je na vás, jako vždy :)

Staré dobré knihy a časopisy

Je jedno, jestli si knihy a časopisy budete kupovat, nebo jestli budete raději chodit do knihovny. První varianta je ekonomicky samozřejmě trochu náročnější. Co se časopisů týká, až tolik na výběr nemáte. V češtině vycházejí tak 2-3, které se věnují fotografii. Odebíral jsem 2 z nich a musím říct, že jednotlivá témata jsou si dost podobná a navíc se po nějaké době začnou točit, takže je dříve nebo později přestanete odebírat stejně jako já. Co se knih týká, tady je nabídka o dost širší. Doporučuji si nejprve ale zjistit něco o autorovi i nakladatelství, protože úměrně k tomu jak pestrá je nabídka je velká šance, že si koupíte knížku, která vám vlastně nic moc neřekne. Tady se hodí ta knihovna. V případě zapůjčení knihy vás špatná kniha stojí jen čas, který jste trávili čtením. 

A teď jedna smutná pravda o dnešních odborných publikacích. Až na světlé vyjímky si všechno z toho, co je uvedeno v knihách můžete přečíst i na internetu, v 99% zdarma. Proto nejsem moc fanoušek odborných knih. I přesto, že knihy jako takové mám rád a čtu je hodně. 

---

Podpořte tvůrce a staňte se patronem HF-STUDIO

-i pár drobných měsíčně nám pomáhá vytvářet pro vás tento obsah-

Become a Patron!

Free Joomla! template by L.THEME