Líbí se Vám tento článek? Abychom mohli podobné články tvořit, potřebujeme Vaši podporu. 

Pokud se Vám líbí naše práce, můžete se stát našimi patrony a podpořit naší práci 

 Patronem se můžete stát už za pár korun na https://www.patreon.com/totzi a získat tak i některé ze zajímavých benefitů. 

Patreon Featured

5 rad pro výběr DSLR

Vánoce jsou na krku. Někdo z vás se možná rozhodl obdarovat svého blízkého novou DSLR. Tady je pár rad pro její výběr ...

 

Canon vs. Nikon (vs. Sony, Pentax ...)

První zklamání pro vás pravděpodobně bude, že vám nedám jednoznačnou radu, jestli je tedy lepší Canon nebo Nikon. Upřímně, je to jedno :) Ano, některé modely mají lepší podání pleťovky, některé modely mají rychlejší závěrku, jiné modely mají zase o něco rychlejší ostření. Jsou to ale velmi jemné niance, které začínající fotograf nerozpozná a povětšinou se to týká vyšších řad DSLR. Nechce se mi úplně říct, že DSLR z nižší a střední třídy jsou stejné, ale ve srovnatelných řadách jsou si velmi podobné a rozhodně zde neplatí, že některý model některé značky je výrazně lepší než zbytek. Jak jsem si vybral první DSRL já a proč to byl Canon? Na bazaru, kde jsem vybíral, byl Canon EOS 450D levnější a líbil se mi design :) Opravdu, teď si nedělám legraci. Tenkrát jsem o parametrech DSRL věděl pramálo a Canon se mi líbil víc :)

Co se týče ostatních značek, nemám praktické zkušenosti, takže nebudu tvrdit, že jsou parametrově pozadu. Na co je ale třeba dát si pozor je fakt, že většina výrobců třetích stran se soustředí zejména na Canon a Nikon. To vás bude ze začátku asi poměrně zajímat, protože blesky a objektivy třetích strach jsou často několikanásobně levnější než originální kusy. A zatímco sehnat blesk od Nissinu nebo objektiv od Sigmy na Canon nebo Nikon není vůbec žádný problém, sehnat tyto věci na Pentax je skoro nemožné. Současně například i škála objektivů je o poznání širší u Canonu a Nikonu. Pokud tedy zatím nejste vyhraněný street fotograf a nevíte, že si vystačíte s pevnými 24mm a 50mm je dobré mít na mysli i tento fakt.

Hlavně megapixely

Posledních asi 5 let je počet megapixelů mnohem důležitější pro marketéry výrobců, než pro fotografy. Je to parametr, který každý zná a samozřejmě kolonka 20,2 Mpx vypadá na letáku dobře. Opravdu ale platí, že čím víc megapixelů, tím lepší fotka? Rozhodně ne. Ano, nebudu zde tvrdit, že megapixely nemají vliv na technickou kvalitu fotografie, nicméně ... Potřebujete 20 Mpx při nahrávání fotografií na web? Na FB? Při tisku fotografií do fotoknihy nebo do alba? A jak často se vaše fotografie objevují na billboardu nebo na velkém tisku na výstavě? Už víte, kam tím mířím? :) Takže ano, megapixely jsou důležitý parametr, ale netvoří kvalitu fotografie a ve fotoaparátu pro amatérské použití jsou silně naddimenzovány. A pokud se necítíte jako amatér, pořiďte si raději velký čip, než velké megapixely :)

Wifi, Instagram filtry, nahrávání na FB atd.

Protože v současné době v segmentu DSLR probíhá spíše evoluce, než nějaká revoluce, snaží se výrobci zaujmout čímkoliv. Nezřídka se tedy můžete setkat s funkcemi jako je nahrávání na FB nebo Instagram přímo z fotoaparátu, případně aplikování filtrů na fotografii atd. Nebudu to asi více rozebírat, ale pokud někdo touží vyfotit, aplikovat filtr a nahrát na FB z jednoho zařízení, pravděpodobně mu udělá lepší službu nějaký telefon s kvalitní optikou. Navíc úprava fotografie na displeji velikosti větší vizitky asi nebude úplně to pravé ořechové. Trochu stranou stojí integrovaná WiFi, což byla dlouho doména jen TOP řad. A upřímně jsem se na tuhle funkci u nových DSLR těšil. Ono totiž takové fotografování ve studiu s tím, že si posíláte náhledy fotografií na velký monitor pro kontrolu a nepotřebujete k tomu kabel je velmi lákavé. Nicméně přesně toto nové DSLR přes WiFi neumí (alespoň tomu tak bylo. Pokud už se situace změnila, budu rád, když mě opravíte). Takže WiFi slouží jen ke zmíněnému nahrávání na FB a k přenosu fotografií do PC bez nutnosti vyndávat kartu. To může být asi užitečné, ale pokud používáte více karet, přestává tato funkce dávat smysl. 

Setový objektiv

"Seťák". Fenomén starý jako lidstvo samo :) Jde o to, že si můžete koupit buďto samotné tělo DSLR anebo zakoupit cenově "výhodný" set těla a objektivu. Aby byl set cenově zajímavý, musí tomu odpovídat i cena objektivů, které jsou součástí tohoto setu. A tomu samozřejmě odpovídá kvalita. Většinou se jedná o objektivy 18-55. Tyhle objektivy jsou zpravidla pomalé, ne moc bytelně zpracované a jejich optické vlastnosti jsou opravdu strašné. S trochou nadsázky vždycky říkám, že použitím setového objektivu degradujete vaši DSLR na "těžký kompakt". Vím, že si teď pravděpodobně říkáte, že přeháním. Že to až tak horké nebude a že to půjde i se "seťákem". No půjde to. Ale pokud se budete chtít fotografii nějak více věnovat, což se předpokládá, věřte mi, že zhruba do 2 let začnete uvažovat o koupi lepšího objektivu. Ano. Když jsem kupoval první DSLR, četl jsem články o tom, že "seťák" je špatný objektiv a pak jsem stejně šel a koupil si ho :) A do roka jsem sháněl jiný objektiv. Takže se nad tím prosím alespoň zamyslete :)

Drahá výbava = dobrá fotka

Že tahle rovnice neplatí je jasné asi všem. Opravdu platí, že dobrou fotku děláte vy a světlo :) Pokud dáte dobrému fotografovi do ruky 20 let starý foťák s rozlišením 5 Mpx stejně bude jeho fotka super. A pokud dáte někomu, kdo neumí fotit do ruky nejposlednější "dělo", rozhodně ho to nespasí. To, co dělá profi výbavu tak drahou je zpracování, výdrž, technická kvalita atd. Nikoliv nějaká zázračná komponenta, která dělá dobré fotky a která v levných fotoaparátech není. Je to stejné jako s jakýmkoliv vybavením. Profesionální vrtačka také stojí několikrát víc, než ta hobby. Ale i ta hobby vrtá a je dostatečně kvalitní na to, abyste si občas něco přivrtali. Pokud jí ale používáte denně, potřebujete profesionální nástroj. Pokud si tedy nechcete každý měsíc kupovat jiný :) A jak se říká, nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné nářadí :) Rozhodně vám tedy do začátku stačí levná DSLR (pokud vás tlačí rozpočet, klidně i použitá s nějakým rozumným počtem cyklů). Je dobré myslet i na to, že těla zrcadlovek, narozdíl od objetivů, strašně rychle ztrácí hodnotu. I to je důvod, proč se vyplatí spíše investovat do objektivu, než do těla.

Nedávno jsem viděl video, kde Petr Hurley, jeden z nejznámějších headshot fotografů fotografuje s externími blesky a levným Canonem (tuším, že 600D). A výsledné fotky byli super. Pointa je v tom, že když to umíte, umíte to s jakýmkoliv nástrojem. A profesionální nástroje potřebujete až v okamžiku, kdy to děláte víceméně denně. Nutno ale podotknout, že pokud by udělali podobný pokus například při fotografování sportu v hale, nebo při svatbě v kostele, až tak optimistické by to nebylo, protože zde si prostě v klidu nenastavíte světlo jak potřebujete. Tady přichází na řadu věci jako světelné objektivy, vysoké ISO a to jsou prostě věci, které stojí peníze. Stejně tak pro fotografování architektury prostě potřebujete kvalitní stativ, pravděpodobně tilt-shift objektiv atd. To jsou ale už velmi specifické případy. Super portrét můžete udělat s výbavou za 15 tisíc.

Rada zdarma na závěr a k zamyšlení

V poslední době se čím dál více prosazují "bezzrcadlovky". Kvalitní snímače, výměnné objektivy, funkce srovnatelné s DSLR. Časem určitě přijde i verze s velkým čipem, čímž se smaže asi poslední velká výhoda DSLR. Tyto stroje jsou cenově srovnatelné s DSLR, ale jsou o poznání menší a lehčí. Pokud tedy víte, že chcete fotografovat hlavně na cestách, nebo si jen tak chodit po městě a fotit, stojí za úvahu, jestli vlastně potřebujete DSLR. Mě osobně tyhle stroje z mnoha důvodů nevyhovují, ale znám spoustu profesionálních fotografů, kteří už na tento systém přešli. Stojí tedy minimálně za úvahu. Rozhodně ale doporučuji si nejprve někde vyzkoušet. Co mě osobně totiž vadí nejvíc je fakt, že když máte velkou ruku, nebo dlouhé prsty, tak se vám tyhle stroje budou prostě špatně držet.

Tak doufám, že vám některé rady pomohou a budu se těšit, že se s někým z vás, nebo z lidí, kterým jste k Vánocům darovali DSLR setkám na kurzu, který budu pořádat po Novém roce :)

Podpořte tvůrce a staňte se patronem HF-STUDIO

-i pár drobných měsíčně nám pomáhá vytvářet pro vás tento obsah-

Become a Patron!

Free Joomla! template by L.THEME