Líbí se Vám tento článek? Abychom mohli podobné články tvořit, potřebujeme Vaši podporu. 

Pokud se Vám líbí naše práce, můžete se stát našimi patrony a podpořit naší práci 

 Patronem se můžete stát už za pár korun na https://www.patreon.com/totzi a získat tak i některé ze zajímavých benefitů. 

Patreon Featured

Jak a proč jsem přešel na Mac

Pohár přetekl a nedávno jsem přešel na Mac. Proč, jak a jestli to byla dobrá volba se můžete dočíst dále ...

Historický kontext

Celý život jsem měl Windows. Nikdy jsem nic jiného nepoužíval. Na MS-DOS jsem moc mladý :) a upřímně, v době, kdy jsem začal používat počítač většina z nás znala Apple pouze ze scény v mém milovaném filmu Forrest Gump, kdy poručík Dan donutila Forresta investovat do "nějaké firmy s ovocem" :) Samozřejmě. Logo nakouslého jablka znali asi všichni. Občas někdo tušil o co tak zhruba jde, ale osobně jsem dlouhá léta neznal nikoho, kdo by nějaký produkt od Applu měl. Možná i z toho důvodu, že kolem roku 2000 jste nemohli nakráčet do elektra a poručit si Macbook. Nevím ani, jestli zde byla oficiální distribuce.

Takže já jsem si hezky prošel tím, co většina z vás. Windows 98, XP, 7, 8 a 10. Mezitím přišel iPod a iPhone, později iPad a situace ohledně Applu se změnila. Vzpomínám si, jak si můj spolužák na střední škole přinesl první iPhone a všichni jsme z toho byli paf. Studovali jsme informatiku, takže jsme obdivovali jednak nesmírnou designovou krásu a hlavně možnosti telefonu. iPod nás o několik let dříve až tolik nezasáhl. Ale pořád to byli produkty, které si nikdo z nás nemohl dovolit. Takže jsme nadále pracovali s Windows a začali používat svoje první telefony s OS Android.

Síla Applu v Evropě rostla a vidět nakousnuté jablko se stalo běžným jevem. Zejména profesionální fotografové, grafici ale i spisovatelé, blogeři atd používali různé produkty značky z městečka Cupertino. Jak tomu tak bývá, vytvořili se dva znesvářené tábory. Zastánci a odpůrci Applu. Povětšinou se debata točila kolem iPhonu. Myslím si, že zejména proto, že to byl jeden z mála produktů, který si může mladý člověk pořídit, aniž by musel prodat ledvinu. Musím se přiznat, že zejména v počátcích, když se Apple v ČR dral na povrch jsem patřil do druhého táboru. Apple pro mě byla předražená značka, těžící ze síly své značky, která nepřináší nic, čím by si obhájila svoji cenu. A pak samozřejmě trochu závist. Upřímně, miluji design. Často se kvůli tomu s přáteli hádám :) A designu Applu je prostě super, to je neoddiskutovatelné. Takže ve mě asi trochu hlodal ten malý čech, který není ochotný zaplatit takovou částku za nějaké zařízení, a tak budu raději opovrhovat těmi, křetí tuto částku jsou ochotní dát :)

V klidu jsem si tak nadále používal Windows a Android a vzhledem k tomu, že se kolem mě moc lidí, kteří by vlastnili nějaké zařízení značky Apple nevyskytovalo, tak trochu jsem ho ignoroval. Na fakultě jsem občas zahlédl nějaký ten Macbok Air, občas nějaký iPhone a občas spolužákův iPod, toť vše. Zhruba v tuhle dobu jsem začal fotit. Postupem času jsem potřeboval větší a větší výkon počítače. To jde poměrně snadno řešit výkonějšími komponentami, které si v PC poměrně snadno vyměníte. O tom si můžete u Applu nechat zdát. Chacháá všichni uživatelé Applu říkal jsem si :) Takže jsem si pořizoval větší a rychlejší paměti, disky, procesory atd. Už mě to sice tolik nebavilo, jako zamlada, ale nárůst výkonu je prostě znát. Tahle honba za výkonem skončila zhruba před rokem, kdy už prostě výkonu bylo dostatek na bezproblémovou práci. Zdálo by se, že vše je zalito sluncem. No pojďme dále

Součastnost

Jsme tedy zhruba v bodě, kdy můj PC má dostatek výkonu na běžnou práci. Já osobně jsem trochu více otevřel mysl ohledně produktů s čistým designem a začal jsem je trochu více uznávat. Apple se znatelně rozšířil i po Evropě. iPhone je už zcela běžná věc a Macbook také není rarita. Windows po tragédii jménem Vista a Windows 8 vydal můj zatím nejoblíbenější verzi, Windows 10. No popravdě, většinu věcí, které se mi na začátku zdáli super nepoužívám. A teď to přijde. Držte se, blížíme se k pointě celého tohohle článku. Připraveni? Tak se pojďme nadechnout a prozradit si, jak se jmenuje ten zločinec, který mě v podstatě donutil přejít na Apple.

Ty bestie se jmenují Dynamic Load Library a jejich ještě zkaženější bratranec Ovladač zařízení. Že Windows neustále kyne, budiž. Aktualizace chápu. Co jsem ale už nebyl ochoten snášet je to, že Windows se aktualizuje několikrát týdně a každá druhá aktualizace se instaluje několik hodin. Když ráno zapnete počítač, chcete pracovat a místo toho několik hodin čekáte na instalování aktualizací, není váš den potom moc produktivní. Tohle všechno bych při pohledu na ceník Macbooku byl ještě ochoten se skřípáním zubů snést. Na scénu ale vstupuje El Gringo Ovladač zařízení. Téměř po každé aktualizaci systému se mi stávalo, že některé z mých připojených zařízení přestalo fungovat, nebo nefungovalo zcela správně. Mezi stálice v této hitparádě patří USB 3.0, které funguje pouze jako USB 2.0 kvůli tomu, že Gigabyte neposkytuje oficiální ovladače k mojí základní desce pro Windows 10. 

Posledním hřebíčkem do rakve Windows v Hotofoto byl ovladač pro můj grafický tablet Wacom. Poznámka: Wacom je pravděpodobně největší výrobce grafických tabletů na světě a profesionální grafiky a fotografy, kteří používají jinou značku byste spočítali na prstech ruky zasloužilého truhláře po 30 letech služby. Není mi tedy jasné, jak je možné, že téměř po každé aktualizaci se vyskytne problém s nefunkčními tlačítky stylusu, s nefunčkní možností zvětšování stopy pera, s naprosto nepoužitelnou citlivostí tabletu atd, atd. Popravdě se mi kvůli tomu úplně ztratila radost z retuší pomocí tabletu a častokrát jsem raději použil myš ve strachu ze zjištnění, co zase tentokrát nebude na tabletu fungovat. A takhle to prostě nejde!

Řešení

Moje rozhodnutí přejít na Macbook přišlo těsně před Vánoci. Ježíšek už má dárky nakoupené a navíc, tak hodný jsem nebyl takže bude muset přijít značná investice :) Po konzultaci s několika známými a spoustou kolegů fotografů jsem se rozhodl pro Macbook Pro. Tenhle článek jsem rozepsal ještě na Windows a dokončuji ho na Macbooku. Zatím si netroufnu nijak hodnotit novou platformu. Píše se na tom zhruba stejně :) Po nějakém čase určitě napíšu článek o tom, jestli moje očekávání byla splněna, případně o tom, že prodává Macbook a přecházím zpětna Windows :) To je zatím ve hvězdách. Zatím jsem ale spokojený, protože zatím všechno funguje bez problémů (až na ty šílené redukce :-D )

Shrnutí

Co tedy bylo důvodem k přechodu na MacOS? Zejména neustálé a zdlouhavé aktualizace Windows, nefunkční nebo špatně fungující ovladače pro má zařízení a celková subjektivní nestabilita systému. Jednotlivě bych asi tyhle problémy snesl. Ale když se vám nahromadí najednu hromadu zrovna v době, kdy prostě potřebujete pracovat, pohár přeteče.

Jaká jsou očekávání? Zejména doufám ve stabilitu systému jako celku. Doufám v to, že Macbook bude třeba rok pracovat bez problémů a nutností nějaký záplat, fixů a aktualizací. Že moje zařízení budou pracovat správně a spolehlivě. Že výkon bude dostatečný na to, aby mě nezdržoval při práci. A také doufám, že má první zkušenost s produktem této opěvované a současně nenáviděné značky bude přesně taková, jak si přál její zakladatel Steve Jobs, tedy ve všech směrech pozitivní a magická :) Pokud to tak bude, rád se omluvím všem, kterým jsem kdy hanil jejich "jablka" :)

Doplnění č.1:

Po krátkém seznámení jsou tu první dojmy. Jak jsem předpokládal, Macbook není nijak extrémně až zázračně výkonější. To může asi očekávat jen naivka. Dech mi vyrazila retina. Ano, je to víceméně obchodní značka, ale musím říct, že mi obraz přijde lepší, než na mém 4k externím monitoru. A hlavně. MacOS splnil přesně to co jsem očekával. Funguje. Funguje bez kompromisů a tak nějak mi přijde, že se v Applu při tvorbě zamysleli. Mám z něj prostě pocit, že tvůrce opravdu chtěl, aby uživatel měl život jednodušší. Všechny widgety, lišty a nabídky mi usnadňují práci a nikoliv jako ve Windows, kde prostě jen jsou. Co mi hlava nebere je to, jak může takto precizní firma jako Apple vypustit něco tak strašného a chatrného jako je nabíjecí adaptér k Macbooku :) Magnetický port je sice super, ale zbytek adaptéru je strašně křehký. Vážně mám pocit, že kabel se překlesá jen pohledem na něj :)

Podpořte tvůrce a staňte se patronem HF-STUDIO

-i pár drobných měsíčně nám pomáhá vytvářet pro vás tento obsah-

Become a Patron!

Free Joomla! template by L.THEME