Líbí se Vám tento článek? Abychom mohli podobné články tvořit, potřebujeme Vaši podporu. 

Podpořit nás můžete buďto bezbolestně kliknutím na reklamu

 

Nebo se můžete stát našimi patrony na https://www.patreon.com/totzi a získat tak i některé ze zajímavých benefitů. 

Patreon Featured

Jak se nezbláznit z Photoshopu

Kdo někdy použil Photoshop určitě to zná. Přináším pár rad, jak se z Photoshopu nezbláznit :) ...

Photoshop je nesmírně mocná zbraň. Větší než jeho moc je pouze složitost této zbraně :) Způsobů jak použít Photoshop je nekonečně mnoho a způsobů jak udělat stejnou úpravu je také téměř nekonečno. Jde prostě o nesmírně mocný a složitý program, který si občas dělá co chce, respektive nedělá to co chcete vy. 

Občas se prostě stane, že děláte postup, který jste předím dělali už milionkrát, ale vy klikáte a nic se neděje. Mě se to stává docela často. Samozřejmně v 99 ze 100 případů není na vině Photoshop, ale má hloupost :) Pojďme se tedy mrknout na nejčastější důvodu toho, proč klikáte a nic se neděje :-D

Výkon

Začneme tím, kde většinou problém není. Pokud upravujete na opravdu pomalém počítači, nebo pokud máte opravdu velké nároky na výkon (hodně vrstev atd.) může se občas stát, že jste prostě rychlejší než program a ten vás musí dohánět. Toho si ale většinou všimnete a uvádím to jen pro úplnost :)

Jiná vrstva

Vrstvy jsou skvělá věc. Je to možná vůbec nejmocnější nástroj, který máte k dispozici. Čím víc ale vrstev používáte, tím spíše se může stát, že se v nich ztratíte. I přesto, že si vrstvy třídím do složek a snažím se v nich mít systém se mi občas stane, že jsem aktivní na jiné vrstvě, než o které si to myslím a prostě a jednoduše úpravy provádím na nějaké nižší vrstvě a na fotografii se to tak neprojeví. Než začně proklínat vývojáře Adobe, zkontrolujte si tedy, jestli provádíte úpravy na správné vrstvě a jestli nejste omylem přepnutí do nějaké nižští vrstvy :)

Krytí 

Když už jsme u vrstev. Zkontrolujte si jednak krytí a výplň vrstvy, kterou upravujete. Pokud máte krytí na 2% je dost možné, že si úprav na první pohled nevšimnete :) A zkontrolujte si i režim prolnutí (takové to normální, závoj, překrýt atd. :)). Prolnutí totiž dost zásadně ovlivňuje to, jak se vrstva i její úpravy budou vypadat.

Síla nástoje

Pokud pracujete například s klonovacím razítkem nebo štetcem a máte nastavené krytí na 5%, musíte chvilku klikat, než se nástroj projeví. Což je velmi užitečné a osobně mám málokterý nástroj nastavený na víc jak 20%. Musíte ale počítat s tím, že to bude znát na síle, kterou se bude nástroj na úpravě projevovat :)

Výběr

To nejlepší na konec! :) Nejčastějším důvodem, proč se osobně rozčuliji je následující. Při retuši velmi, velmi často přepínám mezi nástroji klonovací razítko a záplata. Záplatou uděláte výběr a odretušujete větší nedokonalosti pleti. Super. Jenže po odstranění zůstane aktivní původní výběr. Já si přepnu na klonovací razítko a chci pleť doladit. Jenže mám pořád aktivní výběr, takže tato úprava by byla znatelná pouze v tomto výběru, který větší má velikost průměrného akné. Je tedy dobré nejdříve pomocí command+D zrušit výběr a pak můžete vesele klonovat :)

Doufám, že těhle pár odstavců ušetří nějaké ty vaše nervy a můžete si je tak ušetřit třeba na předvánoční nákupy :) Máte nějaké další situace, kdy vás přivádí Photoshop k šílenství? Podělte se o ně v diskuzi. A pamatujte. Většinou je to vaše chyba, ne Photoshopu :-D

 

Free Joomla! template by L.THEME