Líbí se Vám tento článek? Abychom mohli podobné články tvořit, potřebujeme Vaši podporu. 

Podpořit nás můžete buďto bezbolestně kliknutím na reklamu

 

Nebo se můžete stát našimi patrony na https://www.patreon.com/totzi a získat tak i některé ze zajímavých benefitů. 

Patreon Featured

Individuální vs. Hromadný kurz

Se učit, se učit, se učit :) Učit se můžeme různě. Jedním ze způsobů jsou kurzy. Tak se jim pojďme podívat na zoubek ...

Kurzy. Jeden ze základních způsobů jak se nejen fotograficky vzdělávat. Pokud zrovna nestudujete fotografickou školu, máte na výběr ze samovzdělávání četbou odborných knih a článků, sledování kurzů na youtube, nebo můžete zajít na nějaký kurz. Protože kurzy jsou jednoznačně nejrychlejší a pravděpodobně nejefektivnějším způsobem, budeme se věnovat právě jim. Tak pojďme na to.

Online kurzy vs. "fyzické" kurzy

Jednou z nejúžasnějších věcí, kterých si můžeme v součastnosti užívat je možnost vzdělávat se na internetu. Pryč jsou doby, kdy se chodilo do knihovny pro odbornou literaturu a dlouze se studovalo jak funguje clona. Dokonce nemusíte ani číst. Stačí zadat do youtube "jak funguje clona" nebo v ještě lepším případě "how aperture work" nebo něco podobného a během vteřiny máte k dispozici téměř neomezené množství výukových videí. Hodně z nich je opravdu kvalitních.

Tento druh vzdělávání má 2 základní nevýhody. Jednou z nich může být pro někoho jazyková bariéra. Základní videa naleznete i v češtině. Pokročilejší ale většinou už jen v angličtině. Druhou nevýhodou je to, že pokud vám není něco jasné, nemáte se koho zeptat a video jede vesele dál :) Můžete se například zeptat v diskuzi pod videem, nebo napsat autorovi. Nicméně pokud se odpovědi vůbec dočkáte, určitě nebude okamžitá.
Nemusíte hledat jen na youtube. Spoustu dobrých kurzů lze zakoupit i na DVD nebo prostě ke stažení. Jedním z výborných příkladů jsou DVD od Stanislava Petery a LightGardenAcademy. Ano, nejsou nejlevnější, ale jsou výborná a vřele je doporučuji.
Dalším příkladem online vzdělávání můžou být různé e-booky nebo online kurzy. Bohužel z ebooků se stal spíše marketingový nástroj a jejich kvalita většinou není valná a online kurzů v pravém slova smyslu není příliš.
Na druhém břehu jsou kurzy, kterých se můžete osobně zúčastnit. Ty mají také pár nevýhod. Nemůžete si vybrat, kdy kurz bude, je prostě termín a podle toho se musíte zařídit. Tyto kurzy bývají o poznání dražší a proběhnou jen jednou. Znovu si ho "nepustíte". Tolik k nevýhodám. Následují výhody, které to, alespoň v mém případě, totálně přebijí. Když vám není něco jasné, můžete se rovnou zeptat buďto přímo lektora, nebo ostatních účastníků. V některých případech vám lektor přímo řekne, co případně děláte špatně, nebo co byste mohli dělat jinak. Při kurzu také poznáte nové lidi, což se může hodit.

Individuální vs. Hromadné

A teď konečně k hlavnímu tématu článku. Individuální vs. hromadné kurzy. Začneme hromadnými kurzy. Ti jsou většinou levnější, což je poměrně logické. I zde platí, že se můžete rovnou ptát atd. Dejte si ale pozor na to, aby kurz byl v ideálním případě maximálně pro 5 lidí. Pokud je vás na kurzu například 15, už nevěřím tomu, že se vám může lektor dostatečně věnovat. Pokud jste stydliví, můžete mít také blok se před ostatními, cizími lidmi ptát, že vám není něco jasné. Extrémní případ hromadného kurzu jsou různá hromadná focení. Ty osobně přímo nesnáším. Proč? Představte si následující situaci. Většinou jsou na těchto akcích profesionální nebo poloprofesionální modelky, které přesně ví, jak si stoupnout, co dělat s rukama, jak se tvářit atd. Z pózování se tedy nenaučíte vůbec nic. Na těchto akcích je hromada fotografů, každý na modelku pokřikuje svoje pokyny, chudáci holky neví co dřív a jde tedy spíš o takový voayerský chaos. Extrém všech extrémů jsou například stage na Fotoexpu, kde jsou modelky i nasvícené. Tady je pro mně benefit z hlediska učení naprosto nulový. Tam může kdokoliv s čímkoliv přijít a fotit. Jediný případ, kdy mi takovéhle akce dávají malý, ale trochu smysl je případ, kdy si chcete vybudovat nějaké portfolio a z nějakého důvodu nemůžete nebo nechcete mít vlastní modelu na TFP focení. Snazší a smysluplnější mi ale přijde domluvit se s nějakou zkušenější modelkou a udělat si portfolio touto cestou. 

 
A teď konečně individuální kurzy. Ano, jsou drahé. Cena roste s lektorem. Je třeba si ale uvědomit, že platíte nejen jeho čas, ale i jeho know-how atd. A hlavně, cena se nerozpočítává mezi 10 lidí, ale platíte pouze vy. Na druhou stranu se ale lektor věnuje pouze vám. Může vás sledovat, rovnou radit, a mnohem lépe tak může pochopit s čím máte problémy, co vás zajímá a obráceně. 
 

Shrnutí

Pokud nechcete, nebo nemůžete do kurzů investovat, používejte online videa a kurzy. Vaše učení bude zdlouhavé a trochu neefektivní, ale zase zdarma. Pokud máte foťák měsíc a plavete v tom, najděte si nějaký hromadný kurz, kde vám někdo vysvětlí, jak to celé funguje. Pokud už máte nějaké to podvědomí o tom, jak to celé funguje, najděte si lektora a jděte k němu na individuální kurz. Řekněte mu co vás zajímá, co chcete zlepšit, co vás trápí a co vám nejde. A pokud nevíte ke komu jít na kurz, můžete zkusit třeba mě :)

Free Joomla! template by L.THEME