Líbí se Vám tento článek? Abychom mohli podobné články tvořit, potřebujeme Vaši podporu. 

Pokud se Vám líbí naše práce, můžete se stát našimi patrony a podpořit naší práci 

 Patronem se můžete stát už za pár korun na https://www.patreon.com/totzi a získat tak i některé ze zajímavých benefitů. 

Patreon Featured

Život s Macbookem po půl roce uživání

Před časem jsem psal článek "Jak a proč jsem přešel na Mac". Jak jsem na tom po půl roce intenzivního používání? Dozvíte se v článku ... :)

Půl roku sice není nijak závratná doba, ale jelikož vzhledem k probíhající svatební sezoně dostává můj Mac denně zabrat, troufám si na tuto minirecenzi už po půl roce :)

Připomeňme si nejprve, že hlavní důvody pro můj přechod z Windows na MacOS byly časté a zdlouhavé aktualizace Windows 10, které navíc většinou rozbily kompatibilitu s tabletem Wacom, případně různá softwarová nastavení atd. Dále to byla částečná nechuť neustáleho upgradu hardwaru tak, aby stíhal. Nutno říct, že u Applu toto nemůžete dělat, ani kdybyste chtěli :) A trochu už mě nudila i "otevřenost" systému Windows, kde se za použití různých nástrojů dostanete všude, v registrech můžete dělat "kouzla" a se systémem si hrát. Tohle mě bavilo na střední škole, teď od systému chci, aby mi usnadňoval práci a každodenní život :) Pojďme to tedy vzít popořadě.

Výkon

I přesto, že se nejedná o bůhví jak zářivou konfiguraci (CPU: 2,7 GHz Intel Core i5, RAM: 8 GB 1867 MHz DDR3 a SSD disk) je výkon dostačující i na profesionální práci s Lightroomem a Photoshopem. Občas se zjeví duhované kolečko, které mi chce sdělit, že je toho na Mac trochu moc a že mám chvíli počkat. Zprvu jsem byl docela zklamaný, že něco takového vůbec vidím. Pak si ale uvědomíte, že máte v PS otevřeno 8 RAW souborů o velikosti 40MB každý a uvědomíte si, že to asi už opravdu přeháníte :)

Narazil jsem u střihu videa. Nejsem si jistý, jestli je to dáno pouze výkonem, ale ve zkratce lze říci, že video tu v podstatě upravovat nejde. Pokud potřebuji nějaké to video občas nastříhat a upravit, zapínám kvůli tomu PC s Windows (zhruba dva dny předem, aby se stihly nainstalovat všechny aktualizace, které se ze těch pár měsíců nastřádaly:-D).

Mac také docela topí. Vzhledem k hlínovému tělu to asi není velké téma, ale když dostane opravdu zabrat, je hodně slyšet, že se chlazení snaží co to dá a v zadní části je tělo opravdu horké. Nechat Mac po sezoně vyčistit bude pravděpodobně nutnost.

Systém

Hlavní důvod, proč jsem se rozhodl přejít. Jaký je tedy náš vztah s macOS High Sierra po půl roce? Asi není překvapení, že lepší než na začátku :) Jsou tu věci, na které si musíte ze začátku, jako dlouholetý uživatel Windows zvyknout. Například z postupu instalování aplikací jsem byl na začátku trochu mimo. Absence klávesové zkratky Ctrl-X a celé možnosti vyjmout-vložit vás na začátku také zaskočí (Apple vážně, tohle by se docela hodilo:)). To je ale asi tak všechno co se mi daří vytknout jako zápor. Ještě možná samotné aktualizace jsou o něco častější, než jsem čekal. Pořád je to ale zanedbatelné ve srovnání s Windows. A hlavně. Aktualizaci dáte instalovat a než se vrátite od kávovaru s hrnkem čerstvé kávy, tak je hotovo a můžete pracovat. 

Z čeho jsem ale pořád nesmírně nadšený je intuitivnost celého systému, který se vám prostě snaží pomoct tak, že to dává smysl. Pamatuji si, jak jsem na Windows měl naistalovaný Zoner PS 15 jen kvůli tomu, abych mohl hromadně přejmenovávat a zmenšovat fotografie. V MacOS to rád a dobře udělá samotný Finder. Bez barevných značek na jednotlivé soubory si už ani neumím představit práci na počítači. Boční lišta s upomínkami, oznámeními a plánovanými událostmi na aktuální a další den, která funguje bezvadně a stala se takovým mým ranním středobodem. A teď pozor. Moje asi nejoblíbenější věc na celém Macbooku Pro. Touchpad a gesta! Bože, jak jsem bez toho mohl kdy používat NTB? :) Touchpad je bez přehánení nejlepší, jaký jsem kdy používal. A gesta jsou tak návyková a opět smysluplná, že jsem si na ně zvykl a oblíbil si je asi během týdne. Používání virtuálních ploch najednou prostě dává smysl.

Používám telefon s Androidem a všechny možné nástroje od Googlu včetně Keeps, Gmailu a kalendáře Google, takže nemůžu úplně docenit Poznámky a Připomínky do Apple, které asi dávají smysl pouze pokud používáte více zařízení. To mě trochu mrzí a upřímně začínám uvažovat nad změnou platformy telefonu, až se moje Xiaomi odebere do křemíkového nebe (Ok, teď část z vás začně křičet že jsem iOvce, která byla lapena do sítí reklamy. Ok, who cares :-D). Zpět k Androidu. Měl jsem trochu strach, jak budou všechny Googlí věci fungovat ve spojení s MacOS. Ok, většina věcí jde používat v rámci prohlížeče, to ale nemám moc rád.  Nicméně, asi za 70 Kč jsem si AppStore zakoupil aplikaci pro Google Keep, která funguje bezvadně, na email a kalendář jsem si nainstalovatl KiWi for Gmail a tadáá, je po problémech. 

Upřímně jsem si moc nezvykl na emailového klienta od Applu. Vzhledem k tomu, že jsem si ale nikdy nezvykl ani na Outlook, ani na Thunderbird bude to spíš můj návyk a spokojenost s Gmailem. 

Retina

Nevím jak to popsat, ale když jí jednou máte, už nechcete nic jiného.

Obavy, které se nenaplnili

Výdrž baterie

Moc jsem nevěděl, co čekat od výdrže baterie. No ve zkratce, ještě jsem se nedostal pod 70% kapacity a to poměrně často na baterku i retušuji v PS nebo LR

AppStore

Měl jsem trochu obavy z používání AppStore. Windows Store jsem v životě nepoužil a byl jsem prostě zvyklí na instalování aplikací z .EXE. Dobrá zpráva je, že to samé jde i zde (ano, opravdu jsem si kupoval Macbook s tím, že jsme si myslel, že všechny aplikace musí být instalovány a často i placeny pouze přes AppStore:)) Navíc na AppStore je užitečných aplikací za pár korun celá řada, takže ho používám poměrně často. Ještě jsem nenarazil na to, že by pro něco co potřebuji neexistovala nějaká aplikace zdarma nebo za rozumnou cenu. 

Hliníkové tělo

Další obavu jsem měl z hliníkového těla. Asi nikdo nechce poškrábaná zařízení a hliník se prostě poškrábe rád. Nevím, jestli je tělo přetaženo ještě nějakou ochrannou vrstvou, nebo jak to Apple dělá, ale zatím bez škrábance. A to ho opravdu nešetřím.

Pohledy zatvrzelých "Windousářů" a "Androiďáků" :)

Tady je to tak 50:50. Občas je vidět, že když něco píšete v kavárně, tak někteří koukají jakože: "Další ovce", "Blázen co si koupil předraženej notebook kvůli značce", "Pozééér" atd ... Ale není to časté a upřímně je mi to jedno :) Jediné, čeho lituji je totiž fakt, že jsem nepřešel už dříve :) 

 

Obavy, které se naplnili

Cena

To není úplně obava. To bylo jasné už na začátku. Jen si musím povzdechnout nad tím, že cena Apple zařízení je prostě hodně vysoká. Sám jsem si pořídil starší zařízení a do budoucna chci "točit". Na druhou stranu, zařízení si docela drží cenu, na rozdíl o klasických NTB. Takže případný prodej neí tolik ztrátový.

Propadnutí kultu :)

Dobrá, asi to není úplně propadnutí kultu, ale musím říct, že po půl roce používání už uvažuji nad kompletním přechodem na jednu platformu. Můžeme tomu říkat, že se ze mě stala iOvce, můžeme tomu říkat, že jsem propadl reklamě značky ... Nebo tomu můžem říkat, že jsem spokojený s tím, jak zařízení fungují a jak mi usnadňují život a zejména práci. Upřímně, kdybych nebyl fotograf a nepoužíval počítač pro retuše, úpravy atd, asi bych na Mac nikdy nepřešel. Na emaily a internet mi bohatě stačil NTB s Windows nebo PC. A dlouhé aktualizace samy o sobě by mě asi nedonutili dát 35 tisíc za notebook, který není hardwarově nijak extra výkonný.

 

Podpořte tvůrce a staňte se patronem HF-STUDIO

-i pár drobných měsíčně nám pomáhá vytvářet pro vás tento obsah-

Become a Patron!

Tags: ,

Free Joomla! template by L.THEME